Vai kaķis var izdzīvot bez ūdens? Cik ilgi?

CAT CARE COMMUNITY

Ne velti pastāv teiciens «bez ūdens nav dzīvības», jo bez tā uz planētas Zeme vispār nepastāvētu dzīvība. 

Ūdenim ir daudz nozīmīgu funkciju: tas izvada kaitīgās vielas no organisma, veicina derīgo vielu piesaisti, nodrošina termoregulāciju, nodrošina normālu sirds un asinsvadu sistēmas funkcionēšanu, kā arī veic daudz citas svarīgas darbības. Ūdens ir vajadzīgs ne tikai mums cilvēkiem, bet arī mūsu mājas mīluļiem. Šajā rakstā mēs aplūkosim, cik ilgi kaķis var iztikt bez ūdens un kādas sekas var izraisīt atūdeņošanās. 

Cik ilgi kaķis var izturēt bez ūdens? 

Kā zināms, cilvēks bez ūdens var izdzīvot maksimums nedēļu, bet dažreiz letāls iznākums no atūdeņošanās iestājas jau diennakts laikā pēc tam, kad šķidrums nav nokļuvis organismā. 

Kāda situācija ir ar dzīvniekiem? Cik ilgi vidusmēra pieaudzis kaķis var iztikt bez ūdens? 

Tiek uzskatīts, ka mājdzīvnieki var izturēt bez dzeršanas no 2 līdz 5 diennaktīm un ne vairāk. Šo starpību starp 2 un 5 dienām ietekmē daudzi faktori: cik silts ir telpā, vai kaķim ir iespēja citādā veidā iegūt kaut kādu šķidrumu (piemēram, apēst kādu dārzeni vai padzerties mazliet lietus peļķes). Turklāt nav mazsvarīgs arī dzīvnieka kopējais veselības stāvoklis, piemēram, ja kādu iemeslu dēļ ir vemšana un/vai caureja atūdeņošanās notiks gana strauji. Pēc diennakts vai divām bez ūdens aizies bojā pavisam mazi kaķēni un vecāki kaķi ar veselības problēmām, pieauguši un veseli kaķi noturēsies ilgāk. 

Kāpēc kaķi atsakās no dzeršanas? 

Mēs nepievērsīsimies situācijām, kad nolaidīgi saimnieki atstāj kaķi dzīvoklī uz ilgu laiku bez piekļuves ūdenim. Mēs neapspriedīsim arī tos gadījumus, kad aizmāršīgi saimnieki vienkārši neielej ūdeni bļodiņā. Reizēm kaķi ne cilvēka vainas dēļ, bet paši atsakās dzert. Tas visbiežāk notiek šādos gadījumos:

 • ūdenim bļodā ir nepatīkama garša vai tas slikti ož;
 • ūdens bļoda ir netīra; 
 • kaķa smaganas, mēle vai balsene ir traumētas (piemēram, ar asu kaulu) vai vainīgs ir audzējs;
 • dzīvnieks pārdzīvo lielu stresu;
 • kaķim ir dzīvībai bīstama slimība (piemēram, tā pati trakumsērga, kad jūsu mīlulis ne vien nedzer ūdeni, bet pat baidās no tā).

Starp citu, šeit ir jāizdara neliela atkāpe. Reizēm saimnieku bažām nav pamata. Var gadīties, ka kaķītis pārstāj dzert ūdeni no savas bļodiņas, remdējot slāpes citos veidos. Piemēram, daudzi ūsainie draugi mīl lakt no krāna pilošu ūdeni. Daži tīra ūdens vietā, ko gādīgs saimnieks ir ielējis bļodiņā, izvēlas lietus ūdeni no peļķes. Bet ir arī tādi attapīgi dzīvnieki, kuri dzer ūdeni svešos pagalmos (protams, ja tiem ir iespēja izkļūt no dzīvokļa). Tāpēc būtiski ir uzmanīgi vērot dzīvnieka stāvokli, varbūt nekādas atūdeņošanās nav un nebūs.

Kā saprast, ka kaķis ir atūdeņojies?

Tātad, kaķis var izdzīvot bez ūdens ne vairāk kā 5 dienas. Kā uz aci noteikt, ka dzīvnieks ir atūdeņojies un viņam steidzami nepieciešama palīdzība? Skaidri pamanāmi atūdeņošanās simptomi kaķiem visbiežāk ir šādi:

 • Vārgums, neliela fiziskā aktivitāte;
 • Vēders neiztukšojas (aizcietējumi);
 • Siekalas paliek lipīgas;
 • Grūtības pačurāt, bet smagākos gadījumos kaķis vispār var pārstāt čurāt;
 • Pazemināta temperatūra (zemāka par 36,5 grādiem);
 • Paātrināts pulss (virs 180-200 sitieniem minūtē);
 • Sausas smaganas;
 • Iekritušas un bālas acis;
 • Kažoks paliek neveselīgs un sapinkājies.

Lai nevajadzētu minēt, vai kaķis ir vai nav atūdeņojies, svarīgi ir nezaudēt laiku un pēc iespējas ātrāk dzīvnieku aizvest uz veterināro klīniku, kur ārsts pārbaudīs dzīvnieka ādas elastību, noteiks kapilāru piepildīšanās ātrumu, paņems asins un urīna analīzes. 

Mājas apstākļos asins un urīna analīzes nav iespējams paņemt, bet arī var mēģināt kaut ko noskaidrot. Iesākumam vajag saņemt mīluļa ādu pie skausta un pavilkt nedaudz uz augšu. Ja ādas kroka paliek stāvus un lēni atgriežas sākotnējā stāvoklī, tad ir pamats nopietnām raizēm. Cits veids kā atpazīt atūdeņošanos – ar pirkstu piespiežot dzīvnieka smaganas. Ja baltais nospiedums nepazūd 3 vai vairāk sekunžu laikā, tad pastāv liela varbūtība, ka kaķim ir tieši atūdeņošanās. 

Cik daudz ūdens vajag kaķim? 

Atūdeņošanās rada daudz problēmu, starp kurām ir sirdsdarbības, nieru,aknu, smadzeņu un daudzu citu orgānu darbības traucējumi. Lai to nepieļautu, svarīgi ir sekot līdzi, lai jūsu mīlulis uzņemtu pietiekamu ūdens daudzumu. Tiek uzskatīts, ka pieaugušam kaķim vidēji uz 1 kg ķermeņa svara ir nepieciešams aptuveni 60 ml ūdens. Piemēram, ja dzīvnieka svars ir 3,5 kg, tad dienā viņam būtu jāuzņem 210 ml ūdens. Dažreiz, lai piespiestu dzīvnieku padzerties, var izmantot arī dažu labu viltību:

 • Ja dzīvnieks atsakās no ūdens, viņu var dzirdināt ar varu, izmantojot ”sprici bez adatas;
 • Var dzīvoklī dažādās vietās izvietot vairākas bļodas ar ūdeni. Iespējams, ietiepīgais mīlulis vienkārši atsakās dzert, jo bļodiņa atrodas “nepareizajā” vietā;
 • Iespējams, ir vērts paeksperimentēt ar ūdens temperatūru. Piemēram, bļodiņā pārmaiņus lejot nedaudz vēsāku vai nedaudz siltāku ūdeni.

 

 

 

 

Avots: dogcatfan.