Pirmais gads kaķēnu dzīvē

CAT CARE COMMUNITY

Savas dzīves pirmajā gadā kaķēns no mazas bezpalīdzības būtnes uzreiz pēc dzimšanas izaug par kustīgu nerātni divpadsmitā dzīves mēneša beigās. 

Ņemot vērā kaķēna attīstības īpatnības, kas raksturīgas katrai nedēļai, un notiek līdz pat gadam, saimniekam būs vieglāk saprast savu pūkaino draugu un pareizi to barot un kopt. Aplūkosim mazuļa – kaķēna attīstības īpatnības, sākot no viņa dzimšanas brīža un līdz gadam, kad viņš izaugs par skaistu kaķi (vai kaķeni). 

Kaķēna attīstība pa nedēļām un mēnešiem: 

1 kaķēna attīstības nedēļa. 

Piedzimstot kaķēni parasti sver aptuveni 70 –120 g, to augums ir aptuveni 10-12 cm. Aklie un vēl bezzobainie kamoliņi, kuriem noteicošie pirmām kārtām ir tādi refleksi kā zīšana un rīšana, lielāko daļu laika pavada, ēdot sākumā mātes pienu, bet pēc tam to nomainot pret īstu pienu. Liela veiksme, ja kaķēnam ir iespēja būt kopā ar savu mammu, jo tieši no pirmās dienas un pirmajiem mātes piena malkiem un veidojas kaķēna imunitāte un gremošanas sistēma. Starp citu, kaķēna dupsi izlaiza kaķu mamma. Bez akluma, jaundzimušie kaķēni vēl ir arī kurli, tāpēc viņu dzīves sākuma posmā viņiem palīdz oža un tauste – sajust mātes un viņas piena smaržu un sataustīt ar savām mazajām ķepiņām mammu. Tā kā mazuļa kauli šajā dzīves posmā vēl ir ārkārtīgi trausli (kaķēns tikai pielien pie mātes krūtsgaliem), saimniekam nevajadzētu ņemt viņu rokās vai arī darīt to ļoti uzmanīgi. Nekādā gadījumā nedrīkst patvaļīgi pārvietot mazuli uz vēsām telpām, uz ielas, jo bez mātes siltuma un rūpēm viņš nomirs. 

2 kaķēna attīstības nedēļa. Sākot ar 8-10 dzīves dienu kaķēniem pakāpeniski un ļoti lēni atveras actiņas, bet to redze sākumā vēl nav pilnīgi skaidra. Arī dzirde sāk attīstīties, bet šajā posmā to nevar nosaukt par ideālu. Kaķēna svars otrajā nedēļā dubultojas un ir aptuveni 200 g. Mazulis nedroši drebošā gaitā sāk pārvietoties, pētot apkārtējo pasauli netālu no mātes un viņu ģimenes ligzdiņas. 

3 kaķēna attīstības nedēļa. Trešā nedēļa ir iezīmīga ar to, ka parādās pirmie piena zobiņi. Kaķēna apetīte pakāpeniski pieaug, bet mazuļa svars pieaug aptuveni trīs reizes no tā sākotnējās svara dzimšanas brīdī un ir aptuveni 300 g. Kaķēna redze jau ir attīstītāka, bet vēl nav pietiekami koncentrēta, tāpēc kaķēni līdz pirmā dzīves mēneša beigām ne pārāk labi orientējas telpā ar redzes palīdzību. Turklāt no 3 nedēļām mazulis sāk izrādīt zināmu rotaļīgumu un neliekas tik bezpalīdzīgs kā agrāk, tomēr vēl aizvien ir ļoti trausls. 

4 kaķēna attīstības nedēļa. Ceturtajā nedēļā kaķēni sver aptuveni 400 g, šajā posmā kaķēniem dzeršanai tiek piedāvāts arī tīrs ūdens un pirmā papildbarība, kas var būt, piemēram, šķidru putriņu veidā. Tomēr nedrīkst mazuli nošķirt no mammas, jo mammas piens vēl ir nepieciešams mazulim. Kaķēnam 4 nedēļā parasti ir izšķīlušies 26 piena zobi un tas zīžot reizēm iekož mammai, līdz ar to izraisot sāpju sajūtu. Ja kāda iemesla dēļ kaķēnu šajā laika posmā nošķir no mātes, tad viņa guļamvieta ir jāiekārto siltā telpā tā, lai nebūtu caurvēju, jo temperatūras atdzišana var novest pie skumjām sekām. Ja mēneša vecumā mazulim vairs nav pieejams mātes piens, saimniekam būtu vēlams iegādāties kaķu piena aizstājējus, jo kaķēna organisms vēl nav pietiekami stiprs, nav izveidojusies imunitāte. 

5 kaķēna attīstības nedēļa. Kaķēna svars piektajā nedēļā ir 500 g vai vairāk un tā redze kļūst arvien skaidrāka un asāka. Kaķēns pārvietojoties jau pilnībā izmanto redzi nevis ožu. Kad kaķēna vecums jau ir pārsniedzis vienu mēnesi saimniekam ir jāiegādājas viņam atsevišķas ūdens un pārtikas bļodiņas, kā arī jāpadomā, kāda būs viņa ēdināšana nākotnē. Saimnieks var dot priekšroku gan dabiskajam ēdienam, gan gatavajai rūpnieciskajai barībai, bet vienmēr ir jāizvēlas tikai kvalitatīva un svaiga barība. Bez trauciņiem saimniekam jāiegādājas arī tualetes kaste un smiltis mazam luteklim, lai pakāpeniski pieradinātu kaķēnu nokārtoties speciāli šim nolūkam atvēlētajā vietā. Atkarībā no veterinārārsta ieteikumiem, īpašnieks var veikt attārpošanu. 

6 kaķēna attīstības nedēļa. Kaķēna svars pieaug un viņš jau bieži līdztekus mātes pienam dod priekšroku “pieaugušo” ēdienam. Gadījumā, kad kaķēns šajā vecumā pilnībā pāriet uz sauso barību, saimniekam ir jārūpējas par 5-6 barošanas reizēm, bet porcijām jābūt mazām. Kaķēnam vienmēr ir jābūt pieejamam svaigam ūdenim. 6 nedēļā kaķēna acis sāk mainīt krāsu uz to krāsu, kāda tam būs pēc tam. Arī kažociņš var mainīt krāsojuma intensitāti, lai gan bieži šis process norit lēni un pakāpeniski, tāpēc apkārtējie to uzreiz nepamana. Kaķēns šajā vecumā jau ir rotaļīgs, prot mazgāties ar ķepām, mēģina kasīt aiz auss, aktīvi komunicē ne tikai ar māti, bet arī ar saimnieku.

Avots: dogcatfan.