Neatliekamā medicīniskā palīdzība

CAT CARE COMMUNITY

Ja Jūsu kaķis ir ievainots vai arī viņam pēkšņi nepieciešama medicīniska palīdzība, Jums jārīkojas ātri un mērķtiecīgi. Jūsu zināšanas un prasme rīkoties sarežģītās situācijās var glābt kaķa dzīvību.

Automašīnu traumas un smagi kritieni

– Pārvietojiet kaķi drošā vietā. Rīkojieties uzmanīgi, jo dzīvniekam var būt lauzti kauli un iekšēji ievainojumi.
– No paklāja vai mēteļa izveidojiet ”nestuves” un maigi, atbalstot visu ķermeni, novietojiet kaķi uz tām.
– Rīkojieties uzmanīgi, lai nesaliektu kaķa ķermeni. Galvu turiet nedaudz zemāk par pārējo ķermeni, lai asinis turpinātu pieplūst smadzenēm.
– Parūpējieties, lai ceļā pie veterinārārsta kaķis atrastos siltumā.

Kā apieties ar ievainotu kaķi

– Ievainots kaķis parasti ir pārbijies, viņam sāp, tādēļ viņš var skaļi ņaudēt.
– Tuvojieties kaķim lēnām un mierīgi. Ja iespējams, uzvelciet cimdus un turiet seju cik iespējams sāņus.
– Maigi, bet noteikti satveriet kaķi aiz spranda, lai viņu savaldītu. Pēc tam, lai atbalstītu kaķa ķermeni, pabīdiet roku zem dzīvnieka gurniem.
– Ietiniet dzīvnieku segā vai dvielī, lai viņš nespārdītos.
– Ievietojiet kaķi somā vai kastē un nekavējoties vediet pie veterinārārsta. Ja iespējams, sazvaniet veterinārārstu jau pirms ierašanās.

Kā apturēt asiņošanu

– Lai apturētu asinis, stingri piespiediet brūcei aukstu kompresi. Nelietojiet nekādus dezinfekcijas līdzekļus.
– Cik ātri vien iespējams vērsieties pie veterinārārsta.

Kā rīkoties saindēšanās gadījumā

– Par saindēšanos liecina siekalošanās, stipra vemšana, caureja, streipuļošana, krampji, neparastas acu kustības.
– Sazinieties ar veterinārārstu un, ja zināt, informējiet, kādu vielu kaķis ir apēdis.
– K vitamīna injekcijas var palīdzēt gadījumos, kad notikusi saindēšanās ar žurku indi, tomēr pretinde kaķim ir jāsaņem,cik ātri vien iespējams
– Necentieties izraisīt vemšanu, ja vien veterinārārsts to neiesaka darīt.
– Ja kaķa apmatojums ir nosmērēts ar krāsu vai eļļu, samitriniet traipus ar parafīna vai augu eļļu, pēc tam izmazgājiet ar siltu ziepjūdeni un labi izskalojiet.

Apdegumi un applaucējumi

– Vairākas minūtes turiet apdegumu zem auksta ūdens strūklas.
– Nekādā gadījumā apdegušo vietu neapklājiet.
– Cik ātri vien iespējams sazinieties ar veterinārārstu.

Slīkšana

– Pēc kaķa izvilkšanas no ūdens, ja viņš ir pie samaņas, dzīvnieks jāietin dvielī un jāraugās, lai viņš atrastos siltumā.
– Ja kaķis ir zaudējis samaņu, vispirms pārbaudiet viņa sirdsdarbību, pēc tam pārliecinieties, vai nav citu traumu. Kaķa galvu turiet zemāk par krūškurvi, tādējādi palīdzot ūdenim izplūst no plaušām.
– Noguldiet kaķi uz sāniem, galvai jāatrodas zemāk par krūškurvi. Atbrīvojiet muti no netīrumiem, izvelciet uz āru kaķa mēli.
– Ja kaķis neatsāk elpot, veiciet mākslīgo elpināšanu: ar plaukstu izdariet īsus, straujus, bet ļoti maigus uzspiedienus uz dzīvnieka krūškurvja. Ļaujiet plaušām piepildīties ar gaisu, pēc tam atkārtojiet ik pēc piecām sekundēm, kamēr kaķis sāk elpot.
– Ja pēc 30 sekundēm kaķis neizrāda nekādas dzīvības pazīmes, sāciet elpināšanu, izmantojot paņēmienu „no mutes degunā”. Atlieciet atpakaļ kaķa galvu un aizveriet tā muti, pēc tam trīs sekundes īsi, maigi pūtiet elpu kaķa nāsīs, lai piepildītu plaušas ar gaisu. Darbojieties uzmanīgi, lai pūstais gaiss plaušas nepārplēstu. Ieturiet divu sekunžu ilgu pauzi un atkārtojiet. Turpiniet darboties, kamēr kaķis sāk elpot.

Kukaiņu kodumi un dzēlumi

– Ar pinceti izņemiet ādā ieķērušos bites dzeloni. Centieties dzeloni nesaspiest, lai neievadītu ķermenī vēl vairāk indes.
– Bišu un skudru inde ir skāba, tādēļ sadzelto vietu rūpīgi nomazgājiet ar sārmainu šķidrumu, piemēram, aukstā ūdenī izšķīdinātu dzeramo sodu.
– Lapseņu inde ir sārmaina, tādēļ dzēluma vietu apmazgājiet ar citrona sulu vai etiķi.
– Kodums dzīvnieka mutē vai kaklā ļoti ātri piepampst un var kaķi nosmacēt, tādēļ steigšus vediet kaķi pie veterinārārsta.

Aizrīšanās

– Var gadīties, ka kaķa mutes dobumā vai rīklē iestrēgst šujamā adata, zivs vai putna kauls.
– Ietiniet kaķi dvielī. Atveriet kaķa muti, tomēr raugieties, lai neatliektu atpakaļ kaķa galvu, jo tad iestrēgušais priekšmets var iekrist dziļāk rīklē.
– Ja redzat iestrēgušo priekšmetu, izmantojiet pinceti ar strupiem galiem, lai to izņemtu. Ja saskatāt tikai diega vai dzīslas galu, nevelciet, jo tas var būt pieķēries priekšmetam dziļāk rīklē vai kuņģī.
– Ja nevarat ieraudzīt iestrēgušo priekšmetu, steigšus vērsieties pie veterinārārsta.

Elektrotrauma

– Ja kaķis ir saņēmis strāvas triecienu, neaiztieciet viņu, kamēr neesat atvienojuši elektrību un izņēmuši kontaktdakšu no ligzdas, citādi arī Jūs saņemsiet strāvas triecienu.
– Ja kaķis ir pārgrauzis elektrības vadu, viņam var būt mutes un mēles apdegumi. Elektrotraumas rezultātā gūti apdegumi var izraisīt šoku un sirdsdarbības apstāšanos, tādēļ nekavējoties sazinieties ar veterinārārstu.

Dehidratācijas novēršana

– Karstuma dūriena, smagas vemšanas vai caurejas, nieru saslimšanas vai diabēta rezultātā kaķis var zaudēt organisma funkcionēšanai nepieciešamos šķidrumus.
– Satveriet vaļīgo ādu uz kaķa skausta un paceliet augšup. Ja āda atslīgst atpakaļ lēnām, kaķa organisms ir atūdeņojies. – Atūdeņošanās sākumstadijā arī kaķa smaganas var būt sausas un lipīgas.
– Nekavējoties sazinieties ar veterinārārstu, jo smaga dehidratācija var izraisīt lēkmes, un iznākums var būt letāls.