Kāpēc nevajag skatīties kaķim acīs?

CAT CARE COMMUNITY

Neapstrīdams fakts, ka cilvēki sazinoties labāk izvēlas tiešu kontaktu ar otru, tā teikt, “aci pret aci”. Tā mēs redzam un izjūtam mūsu sarunu biedra atvērtību un draudzīgumu. Tomēr ne viss ir tik vienkārši ar kaķiem. Acu kontaktu, kas cilvēku vidū tiek uzskatīts par draudzīgu, šie dzīvnieki var uzskatīt par tiešiem draudiem. Lūk, kāpēc kaķim nedrīkst skatīties acīs. Tas ir tikai dabisks dzīvnieka instinkts.

Kaķi ir ļoti kautrīgi. Ja dzīvniekam rodas iespaids, ka viņš tiek izsekots, kaķis to var uztvert kā draudus. Tiešs acu kontakts var biedēt mājdzīvnieku un radīt viņam nepatīkamas izjūtas. Tāpēc ļoti bieži kaķi konfliktsituācijās ar saviem sugas brāļiem, cieši skatās viens otram acīs. To zinot viegli var izšķirt divu kaķu cīņu. Dažreiz ir pietiekami, ja izdodas “izjaukt” abu dzīvnieku acu kontaktu. Bet vislabāk to darīt izmantojot kādu priekšmetu, piemēram, paplāti vai segu.

Šāda kaķu jūtība pret tiešu acu kontaktu izskaidro viņa uzvedību, kad apkārt ir sveši cilvēki. Padomājiet, kad pie jums ciemos atnāk paziņas vai draugi, viņi cenšas piesaistīt kaķa uzmanību, viņi sauc viņu, cieši raugoties acīs. Šajā gadījumā šo cilvēku uzvedība biedē jūsu mazo draugu. Nepazīstamo cilvēku acu skatienus, viņš izjūt kā draudus. Visticamāk, ka šādā situācijā kaķis izies no istabas vai aizies pie cilvēka, kurš viņam vispār nav pievērsis uzmanību. Šis cilvēks kaķim neradīja draudus, jo neskatījās viņam acīs! Tagad jūs varat izskaidrot saviem draugiem iemeslus šādai sava kaķa uzvedībai.

Protams, ka katru acu kontaktu kaķis neuztver kā draudus. Ir saimnieki, kuri spēlējas ar kaķiem viņus noskūpstot un piemiedzot ar aci. Visbiežāk šādā situācijā mājdzīvnieks izturēsies mierīgi, neizrādot ne mazākās trauksmes pazīmes. Iemels – acu kontakts visu laiku tiek pārtraukts. Kaķis to uztver pozitīvi, saprotot, ka cilvēks nerada draudus. Visdrīzāk kaķis nolaizīs saimnieku un piemiedzot acis turpinās skatīties viņam acīs.

Ir daudz tādu gadījumu, kad kaķu īpašnieki sūdzas, ka viņu dzīvnieki nereaģē uz glāstiem un skūpstiem, cenšas izvairīties no šādām uzmanības izpausmēm. Šādā situācijā var droši teikt, ka problēma nav tajā, ka kaķis nemīlētu savu saimnieku, bet gan tajā, ka viņam nepatīk acu kontakts, tas rada nepatīkamas izjūtas, varbūt pat bailes.

Dažreiz kaķi koncentrē savu skatienu uz noteiktiem priekšmetiem. Mēs bieži varam novērot dzīvnieka ciešo skatienu uz rotaļlietu vai ēdiena bļodiņu. Šāda rīcība nav saistīta ar to, ka dzīvnieks cenšas izrādīt neticību vai agresiju pret konkrētu priekšmetu. Tas izskaidrojams ar fizioloģisku faktoru, proti, kaķa perifēro redzi, t.i. koncentrējot dzīvnieku uzmanību uz vienu konkrētu priekšmetu.

Runājot par kaķa acīm, var droši teikt, ka kaķa skatiens tikai daļēji parāda, kā jūtas dzīvnieks. Jāatceras, ka dzīvnieka acs zīlītes var daudz ko pastāstīt. Piemēram, paplašinātas acs zīlītes bieži vien norāda uz bailēm. Bieži varam novērot kaķim paplašinātas acs zīlītes, kad tas ir pilnīgi mierīgs. Iemesls tam var būt pavisam vienkāršs, dzīvnieks uzturas tumšā telpā.

Kaķa acis spēj paust dažādās viņa izjūtas. Tāpēc jāvērtē ne tikai acu skatiens, bet gan kaķa vispārējā uzvedība, un tieši, tāpēc jums labi jāzina sava mājdzīvnieka ķermeņa valoda.