Kāpēc dzīvniekiem nepieciešams ūdens?

Kristīna Boroda, SIA VETS

Ūdens ir nepieciešams visiem organisma bioloģiskiem procesiem, ieskaitot vielu apmaiņas procesus starp šūnam, gremošanu, toksīnu izvadīšanu u.c. 

Dehidratācija, jeb atūdeņošanās var izraisīt nopietnas komplikācijas, tāpēc dzīvnieku īpašniekiem vienmēr jāsēko līdzi tam, lai dzīvniekam būtu pieejams svaigs ūdens. Kaķēniem un kucēniem dehidratācija ir īpaši bīstama un attīstās sevišķi ātri, ja palīdzība netiek sniegta laicīgi, bieži viens viss var beigties pat ar letālu iznākumu.

Padoms: vēlams trauciņu ar ūdeni novietot tālāk no barības trauka, jo tad samazinās iespēja barības daļiņam nokļūt ūdens traukā un izraisīt dzīvnieka atteikšanos no tā.

Dzīvnieku īpašniekiem jāpievērš uzmanība arī izdzertā ūdens daudzumam. Atteikšanās no ūdens, kā arī pretēji, pastiprinātas slāpes var būt nopietns signāls tam, ka jādodas uz vizīti pie veterinārārsta. Ja dzīvniekam ir pastiprinātas slāpes un pastiprināta urinācija, par iemeslu var būt tādas slimības kā cukura diabēts, nieru mazspēja, piometra u.c. Precīzu diagnozi varēs uzstādīt veterinārārsts izmeklēšanas laikā. 

Kaķu īpašniekiem jāapzin visas iespējamas vietas, kur kaķis var uzņemt ūdeni, jo bieži vien ūdens trauciņš paliek neaiztikts, bet ūdens kurš bija nostādināts puķem ir pusizdzerts. Kā arī barojot dzīvnieku ar konserviem, dienas laikā uzņemta ūdens daudzums var samazināties. 

Biežākie dzīvnieku dehidratācijas iemesli ir vemšana, diareja, paaugstināta temperatūra. Svarīgi negaidīt kamēr dzīvnieks pats atkopsies, jo kopā ar diareju un vemšanas masām tiek zaudēts liels ūdens daudzums. Diemžēl, ļoti bieži īpašnieki nogaida vairākas dienas vai pat nedēļas līdz dodas uz veterināro klīniku. Visbiežāk šādiem dzīvniekiem, kuriem ilgstoši bija diareja un/vai vemšana, kuri nav spējuši uzņemt barību un/vai ūdeni, vizītes laikā konstatē smagu dehidratāciju un ir nepieciešama šķīdumu terapija, organisma atjaunošanās notiek ilgstoši. Ārstēšanas rezultāts ir daudz veiksmīgāks veicot savlaicīgu dehidratācijas ārstēšanu.

Atceries! Kaķiem līdz ar ūdens pieejamību ir svarīgs arī ēdiens. Jau dažu dienu bada diēta kaķiem var būt ļoti bīstama.