Kaķu barošana

CAT CARE COMMUNITY

No kaķa pareizas barošanas atkarīga jūsu mīluļa veselība un dzīvesprieks. Svarīgi zināt, kas tieši kaķim nepieciešams un nodrošināt viņu ar piemērotu barību. Kaķi ļoti ātri pierod pie noteiktas barības un vēlāk ir grūti pārliecināt viņus, ka jaunā barība ir daudz veselīgāka.

Tā kā kaķi ir ļoti izvēlīgi ēdāji, viņu saimniekiem nereti šķiet, ka viņi lieliski zina, kāda barība kaķiem ir vislabākā. Taču tas, ka viņi nepieskarsies sliktas gaļas gabalam, nenozīmē, ka apies ar līkumu atvērtai tunča bundžiņai, kuras saturs ir tikpat bīstams ķepaiņa veselībai. Visticamāk, būsiet pārsteigti, uzzinot, cik daudz populāru produktu kaķiem ir kaitīgi, raksta portāls WebMd.com.

Tuncis – Jūsu kaķis ātri vien var kļūt atkarīgs no tunča konserviem. Mazliet tunča šad un tad, visticamāk, mincim nekādu ļaunumu nenodarīs. Bet, ja cilvēkiem domātie tunča konservi kļūst ir gandrīz vienīgais, no kā kaķis pārtiek, tas var izraisīt malnutrīciju jeb uzturvielu nepietiekamību, jo tuncis nesatur visas ķepaiņa organismam nepieciešamās uzturvielas. Un pārāk daudz tunča var izraisīt saindēšanos ar dzīvsudrabu, kas uzkrājas jūras plēsīgajās zivīs. Jūsu kaķis atvērtu tunča bundžiņu sasniedzamā vietā uzskatīs par ielūgumu pusdienās.

Sīpoli, ķiploki, maurloki – Sīpoli jebkurā formā – svaigi, cepti, kaltēti vai pulverveidā – var sagraut kaķa sarkanās asins šūnas eritrocītus, un tas var novest pat līdz anēmijai jeb mazasinībai. Nejauša neliela sīpolu daudzuma nokļūšana kaķa šķīvī, visticamāk, viņam nekaitēs. Taču, ja četrkājainais draugs apēdīs lielu daudzumu vienā reizē vai uzņems nelielu devu regulāri, tas var izraisīt saindēšanos ar sīpoliem. Tāpat kā sīpoli, arī ķiploki un maurloki var izraisīt kaķa kuņģa un zarnu trakta darbības traucējumus.

Piens un piena produkti – Kas gan slikts varētu notikt, piedāvājot kaķim tasīti piena vai gabaliņu siera? Lielākajai daļai kaķu ir laktozes jeb piena cukura nepanesamība. Viņu gremošanas sistēma nespēj pārstrādāt piena produktus, tādēļ rezultāts ir gremošanas traucējumi, tostarp caureja.

Alkohols – Alus, liķieris, vīns, produkti, kas satur alkoholu – nekas no tā nenāks par labu jūsu kaķim. Alkohols uz kaķa aknām un smadzenēm atstāj tikpat nelabvēlīgu ietekmi kā uz cilvēka. Taču ir vajadzīga daudz mazāka deva, lai tas nodarītu nopietnus bojājumus. Divas tējkarotes viskija var likt piecas mārciņas (2,3 kg) smagam kaķim ieslīgt komā un vēl viena tējkarote var viņu nogalināt. Jo stiprāks alkoholiskais dzēriens, jo briesmīgākas var būt sekas.

Vīnogas un rozīnes – Vīnogas un rozīnes mājas mīluļiem nereti pasniedz kā našķi. Taču tā nav laba ideja! Lai gan īsti nav izpētīts, kāpēc, taču vīnogas un rozīnes kaķiem var izraisīt nieru mazspēju. Un pat neliels daudzums var padarīt kaķi slimu. Atkārtota vemšana un hiperaktivitāte ir pirmās pazīmes. Lai gan uz daļu kaķu vīnogas negatīvu ietekmi neatstāj, labāk savam mīlulim tās nedot. Glabājiet vīnogas un rozīnes kaķim nesasniedzamā vietā.

Kofeīns – Liela kofeīna deva var izraisīt kaķa nāvi. Turklāt pretindes nav. Par to, ka notikusi saindēšanās ar kofeīnu, liecina nemiers, paātrināta elpošana, sirdsklauves un muskuļu trīce. Kofeīnu satur ne tikai tēja un kafija (arī pupiņas un biezumi ), bet arī kakao, šokolāde, kola un enerģijas dzērieni. Tas ir arī daļā pretsaaukstēšanās un pretsāpju medikamentu.

Šokolāde – Šokolāde kaķiem var izrādīties nāvējoša. Vairākums kaķu to paši nemaz neēstu, taču šokolādi mutē visbiežāk iemāna saimnieks vai kāds cits, kurš ir pārliecināts, ka palutinājis minci ar gardu kārumu. Kaitīgā viela šokolādē ir teobromīns. To satur visa veida šokolāde, arī baltā. Kaķim visbīstamākā ir tumšā šokolāde. Šokolādes nobaudīšana nabaga dzīvniekam var izraisīt sirds ritma traucējumus, trīci, krampjus un pat nāvi.

Konfektes un košļājamās gumijas – Konfektēs, košļājamās gumijās, zobu pastās, smalkmaizītēs un daļā diētisko produktu kā saldinātājs ir izmantots ksilīts jeb ksilitols. Šī viela var izraisīt insulīna līmeņa celšanos kaķa organismā, kā ietekmē strauji kritīsies cukura līmenis dzīvnieka asinīs. Ksilīta dēļ kaķim var attīstīties aknu mazspēja. Pirmie simptomi ir vemšana, miegainība un koordinācijas traucējumi. Drīz pēc ksilīta uzņemšanas kaķim var sākties krampji, bet aknu mazspēja var izveidoties dažu dienu laikā.

Tauku atgriezumi un kauli – Pēc maltītes uz šķīvja visbiežāk paliek no gaļas nogrieztas tauku strēmeles un kauli. Gan tauki, gan kauli var būt bīstami kaķiem. Tauki, gan jēli, gan termiski apstrādāti, var izraisīt zarnu darbības traucējumus, vemšanu un caureju. Ar kaulu kaķis gluži vienkārši var aizrīties. Kaulu sakožot, šķembas var iesprūst kaut kur kaķa gremošanas sistēmā, izraisot nosprostojumu, vai to nopietni savainot.

Jēlas olas – Jēlu olu došana kaķim var būt cēlonis divām problēmām. Pirmkārt, tās nabaga dzīvnieciņam var izraisīt nopietnu saindēšanos, jo termiski neapstrādātos produktos var būt tādas baktērijas kā salmonellas vai E.coli. Otrkārt, jēlu olu baltumā ir proteīns avidīns, kas kavē B grupas vitamīna biotīna uzsūkšanos un izmantošanu organismā. Tā trūkums kaķim var izraisīt dažādas ādas un apmatojuma problēmas.

Jēla gaļa un zivis – Termiski neapstrādāta gaļa un zivis tāpat kā jēlas olas var saturēt baktērijas, kas izraisa organisma saindēšanos. Turklāt jēlās zivīs ir enzīms, kas iznīcina tiamīnu jeb B1 vitamīnu kaķa organismā. Tiamīna trūkums var izraisīt nopietnas neiroloģiskas problēmas, smagākos gadījumos – krampjus un pat komu.

Suņu barība – Daži kumosi suņu barības, kurus kaķis šad tad pakampj no četrkājainā drauga bļodiņas, viņam ļaunumu nenodarīs. Taču suņu barība noteikti nevar aizvietot kaķu barību. Tām ir daudz vienādu sastāvdaļu, tomēr kaķu barība ir speciāli izstrādāta viņu organisma vajadzībām un atšķirībā no suņiem paredzētās ietver vairāk olbaltumvielu, kā arī noteiktus vitamīnus un taukskābes. Ja kaķi pastāvīgi baro ar suņu barību, viņam var attīstīties malnutrīcija jeb noteiktu uzturvielu deficīts.

Aknas – Neliels daudzums aknu kaķa uzturā ir pieļaujams un pat vēlams, taču bieža to ēšana var beigties ar A vitamīna pārdozēšanu. Tas ir nopietns stāvoklis, kas nelabvēlīgi ietekmē kaķa kaulus. Simptomi ir kaulu deformācijas, kaulu izaugumi uz četrkājainā mīluļa elkoņiem un mugurkaula, kā arī osteoporoze jeb kaulu trauslums. A vitamīna pārdozēšana var izraisīt arī dzīvnieka nāvi.

Pārāk daudz našķu – Pārāk bieža našķu ēšana kaķim var izraisīt to pašu, ko cilvēkam – aptaukošanos un pat diabētu.

Rauga mīkla – Lai maizi varētu cept, vispirms ir jāuzbriest mīklai. Un tieši tas pats ar mīklu notiek kaķa kuņģī, ja viņš to apēd. Tai uzpūšoties, var izstiepties dzīvnieka kuņģis un mocīt stipras sāpes. Turklāt, mīklai rūgstot, veidojas mazliet alkohola, kas kaķim var izraisīt saindēšanos.

Jūsu medikamenti – Cilvēkam paredzētu medikamentu došana ir viens no biežākajiem kaķu saindēšanās iemesliem. Tāpat kā no maza bērna arī no kaķa medikamenti ir jāpaslēpj viņam nesasniedzamā vietā. Un nekad nedodiet savam dzīvniekam papildu medikamentu devu, ja vien tā nav ieteicis veterinārārsts. Tādas vielas kā acetaminofēns un iboprofēns ļoti bieži ir iekļauti pretsāpju un pretsaaukstēšanās medikamentos, taču jūsu kaķim var izrādīties nāvējoši.

Virtuves pieliekamais: kaķim ieeja aizliegta! Arī daudzi citi produkti, ko parasti var atrast virtuves plauktos, var kaitēt jūsu kaķim. Pasargājiet savu mīluli no viņa veselībai bīstamu produktu nobaudīšanas, glabājot pārtikas preces tur, kur viltnieks netiek tām klāt, un turot pieliekamā un skapīšu durvis aizvērtas.

“Kā rīkoties, ja kaķis apēdis ko bīstamu? Lai cik uzmanīgi jūs būtu, ir iespējams, ka kaķis atrod un norij kaut ko, kas viņam var kaitēt. Tādēļ vienmēr vajadzētu glabāt pa rokai sava veterinārārsta vai tuvākās dzīvnieku (diennakts) klīnikas telefona numuru. Ja jums šķiet, ka kaķis ir notiesājis ko indīgu, zvaniet un meklējiet palīdzību, lieki nevilcinoties!”

“Kas kaķim jāēd? Kaķi ir plēsēji un viņiem vajag gaļu. Konsultējieties ar veterinārārstu, vai pareizi barojat kaķi, un ievērojiet uz barības iesaiņojuma norādītās ieteicamās devas un ēdienreižu biežumu! Tas ļaus justies drošam, ka jūsu kaķa diēta ir sabalansēta un veselīga. Šad tad varat palutināt savu četrkājaino draugu ar vārītu liellopa gaļu bez kauliem vai brūnajiem rīsiem. Tomēr labāk, ja tas ir vien neliels našķis retai reizei.”

Lai pareizi noteiktu nepieciešamo dienas barības devas lielumu, ir jāzina, vai jūsu kaķim ir normāls vai palielināts svars, vai, gluži otrādi, kaķis ir pārāk vājš. Lai to noteiktu, aplūkojiet dzīvnieku – kaķim ar ideālu svaru vēders ir plakans, ribas nedaudz sataustāmas. Ja ribas ir sataustāmas ar grūtībām, vēders nokāries, resns – jūsu kaķim ir liekais svars. Aptaukošanās gadījumā nereti attīstās diabēts un aknu taukainā deģenerācija. Bez tam dzīvnieks kļūst mazkustīgs, viņam grūti sevi apkopt. Arī locītavām un asinsrites sistēmai jāpacieš lieka slodze. Pretējā gadījumā – pārlieku vājš dzīvnieks, kura ribas un mugurkaula skriemeļi ir bez pūlēm sataustāmi, bet vēders ievilkts, izjūt barības deficītu un ir vairāk pakļauts dažādām saslimšanām.

Kaķi ir izteikti gaļēdāji – tiem nepieciešama barība, kas satur ne mazāk par 30% olbaltumvielu. D vitamīna un hormonu sintēzei kaķim nepieciešams uzturu uzņemt viegli sagremojamus taukus. Paaugstināts olbaltumvielu daudzums barībā nodrošina organismu ar aminoskābēm, vitamīniem un minerālvielām. Kaķi nav veģetārieši, kaut arī spēj uzņemt zināmu daļu augu valsts izcelsmes barības. Ja kaķis ēd zāli – viņš uzņem augu šķiedras, kas novērš dažus gremošanas traucējumus vai arī mēģina izraisīt vemšanu, lai atbrīvotos no vilnas kamoliem vai citiem kuņģa kairinātājiem.

Savvaļas dzīvnieki barību sameklē sev paši, vadoties pēc organisma prasībām. Mājas dzīvnieki turpretī ir atkarīgi no saimnieku labvēlības un zināšanām. Ir jāsaprot, ka kaķa organismam ir pavisam citādākas prasības, nekā cilvēka. Atliekas no cilvēka maltītes ir pilnīgi nepiemērotas kaķa barošanai un bieži vien kaitīgas tā veselībai.

Lietojot kaķa barošanai augstvērtīgu barību, ko iesaka veterinārārsti, kopējās izmaksas ir zemākas, nekā izmantojot lēto tirgū vai lielveikalos nopērkamo barību, jo augstvērtīgajā barībā ir lielāka nepieciešamo barības vielu, vitamīnu, aminoskābju, minerālvielu koncentrācija. Papildus šai barībai nav nepieciešams izbarot vitamīnu preperātus, bez tam šīs barības saturs ir tā sabalansēts, lai maksimāli pasargātu kaķus no urīnceļu slimībām, kas savukārt samazina izdevumus par kaķa ārstēšanu. Sevišķi tas attiecināms uz kastrētiem runčiem un sterilizētām kaķenēm.

Lai nekļūdītos izvēlē, uzmanīgi iepazīstieties ar informāciju uz barības iesaiņojuma etiķetes. Pārliecinieties par satura atbilstību jūsu kaķa prasībām. Nav prātīgi pirkt “universālo” barību, kas paredzēta visu vecumu, visu šķirņu kaķu barošanai neatkarīgi no tā, vai dzīvnieks ir kastrēts vai nav, tā kā katrā attīstības posmā dzīvniekam ir nepieciešamas atšķirīgas barības vielas. Kaķēniem līdz gada vecumam jāsaņem tiem paredzētā barība, jo tā ir koncentrētāka, kas atbilst augoša organisma prasībām. Pēc gada vecuma sasniegšanas kaķim nepieciešama mazāk koncentrētāka barība, citādi aptaukošanās dēļ tas tiek pakļauts dažādu slimību riskam. Veciem dzīvniekiem, kas bieži sirgst ar hroniskām kaitēm, nepieciešama speciāla, veterinārārsta ieteikta diētiska barība.

Kaķim ēdienu, ja tas nav apēdis ēdienreizē, atstāj traukā, jo kaķim patīk ēst biežāk, ar nelieliem intervāliem. Ja kaķis notiesā visu pasniegto ēdienu un nav vēl apmierināts, barības deva jāpalielina, taču, ja trauks nekad netiek izēsts un ap to mētājas ēdiena atliekas, devu vēlams samazināt. Kaķa barības devas lielums ir atkarīgs no šķirnes, vecuma, ķermeņa uzbūves, aktivitātes un veselības stāvokļa. Piemēram, Siāmas kaķi apēd mazāk nekā Persijas kaķi. Vidējais enerģijas daudzums uz vienu kilogramu kaķa svara ir 200-300 džouli. Uz komerciālās barības iesaiņojuma parasti ir norādīta nepieciešamā deva, bieži vien, iegādājoties kvalitatīvu barību, tiek piedāvāti mērtrauki.

Ieteicama piedeva kaķa uzturā ir svaiga gaļa, izņemot cūkas gaļu. Kaķa barošanai noderēs subporodukti – sirdis, arī aknas, nieres, plaušas.

Daudzi kaķu īpašnieki par piemērotāko barību kaķim uzskata zivis. Brīvā dabā kaķveidīgie dzīvnieki parasti zivis nelieto. Kaķis pie tām var tikt tikai ar cilvēka palīdzību. Zivis satur vielas, kas kaķa organismā noārda vitamīnus, bez tam zivis pārtikā veicina urīnakmeņu veidošanos urīnizvadceļos, no kā cieš ļoti daudzi kaķi. Arī urīna smaka kļūst daudz nepatīkamāka, nekā barojot ar citu barību.

Kā nepieciešama barības piedeva kaķa uzturā iekļaujams biezpiens un piena produkti. Siers ir pārāk sāļš kaķa uzturam, tādēļ kā kalcija avots vislabāk kalpo biezpiens. Ja kaķim no piena nav caureja, var dot pienu, taču ja novēro veselības traucējumus, pienu kaķa uzturā labāk aizstāt ar skābpiena produktiem – kefīru, jogurtu, atšķaidītu skābo krējumu.

Labs papildinājums kaķa ēdienkartē ir olas dzeltenums un sagriezti zaļumi – pētersīļi, salāti. Kaķim ir nepieciešams trauks ar iesētu kaķu zāli, ko pagrauzt. Ir nopērkami speciāli maisījumi, taču var arī reizi pāris nedēļās izdiedzēt auzas vai kviešus.