Kad tavas mājās parādījās kaķēns

CAT CARE COMMUNITY

Jauks un mīlīgs kaķēns sagādās mājās gan mīlestību, gan smieklus un jautrību. Lai visi ģimenes locekļi būtu laimīgi un nerastos nepatīkami brīži, kaķēnu vajag pareizi audzināt. Atvedod mājās kaķīti, jūs gūsiet jaunu pieredzi. Kādā brīdī jūs sapratīsiet, ka kaķis ir jūsu īstenais draugs (mīlīgs, ziņkārīgs un nebēdnīgs). Svarīgi zināt, ka kaķēni netiek atņemti mātei uzreiz pēc piedzimšanas. Tas notiek tikai pēc 8 – 10 nedēļām. Par mājās atvesto kaķēnu noteikti rūpējieties. Tieši tāpat, kā mūsu bērni, arī kaķēniem ir ļoti nepieciešama uzmanība un palīdzība. Centieties būt kaķēna tuvumā, lai viņš varētu pierast pie jaunajām mājām un pielāgoties apkārtējai videi. Parasti tas aizņem varākas dienas.

 

Kad vislabāk ņemt kaķēnu?

 

Kaķēnu vislabāk ņemt tad, kad jums ir paredzētas vairākas brīvas dienas. Tā būs vislabāk, lai palīdzētu viņam aprast ar visu jauno. Atcerieties, ka mazajam dzīvnieciņam, došanās prom no mātes un ierastās vides pie jums uz jaunajām mājām, ir lielas pārmaiņas. Viņš var būt šokā un ļoti uztraucies. Jūsu uzdevums ir visu izdarīt tā, lai pārmaiņas  būtu mazāk pamanāmas un sāpīgas. Tāpēc kaķēnu vajag vest ērtā grozā (kastē), kurai nav citu dzīvnieku smakas. Grozā ieklājiet mīkstu dvieli, lai kaķim būtu silti un ērti. Paņemiet līdzi rezerves dvieli, jo iespējams to vajadzēs nomainīt, ja kaķēns būs ļoti, ļoti uztraucies.

 

Pirms kaķēnu vest mājās

 

Nopērkot mazu kaķēnu, pat pie zināma un uzticama pārdevēja, vajag viņu aizvest uz veterināro klīniku. Tur jūsu jauno mājdzīvnieku pārbaudīs, vai viņš nav slims ar kādu no vīrusiem, leikēmiju, iedzimtām kaitēm un parazītiem. Vēlams kaķēnam veikt profilaktiskās potes. Tās garantēs jums un jūsu ģimenei drošību, ka nav riska saslimt. Tikai pēc klīnikā veiktajiem testiem un veterinārārsta slēdziena, kaķēnu var vest mājās.

 

Nodrošināt drošu apkārtējo vidi

 

Pat ja jūsu kaķēns uzreiz sadraudzējās ar pārējiem jūsu mājdzīvniekiem, viņam ir nepieciešama sava personīgā telpa. Vieta, kur jūsu mīlulis varēs justies pilnīgā drošībā. Ierādiet jaunajam ģimenes loceklim pašam savu istabu, lai viņš tajā padzīvo pirmās dienas, jūtoties ērti un pie visa pierodot. Centieties regulāri apraudzīt kaķēnu, lai viņš pierod pie jūsu smaržas. Regulāri barojiet un vērojiet kaķa veselības stāvokli. Ļaujiet, lai kaķēns slēpjas tumšajās istabas vietās (zem dīvāna, galda vai skapīša). Šajās vietās kaķēns jutīsies par sevi pārliecinātāks. Tāpat sagādājiet viņam ērtu un siltu guļvietu, lai dzīvnieciņam salds miedziņš.

 

Pirmā iznākšana no būra

 

Tiklīdz jūs atvedīsiet kaķēnu mājās, atveriet būri, bet lai viņš pats no tā iznāk. Nekādā gadījumā nespiediet viņu nākt ārā. Lai kaķēns pats izlemj, kad nākt ārā. Kad kaķis iznāk, neveiciet straujas kustības un nenobiedējiet viņu.

 

Barība/ ēdināšana

 

Kaķēna barošanu vajadzētu pārrunāt ar veterinārārstu. Ārsts vislabāk pateiks, kāda veida barība jādot, lai kaķēns izaugtu vesels. Pēc tam, kad ir jau pagājušas pāris adaptācijas dienas, ļaujiet kaķēnam izpētīt visu jūsu mājokli, bet barību gan nelieciet jaunā vietā, lai tā paliek tajā pašā vietā. Tā dzīvnieciņš atrāk atcerēsies, kurā vietā viņam dos ēst un palēnām sāks pie tā pierast.

Veterinārā palīdzība

 

Jaundzimis kaķēns no mātes manto nelielu imunitāti, taču ar laiku tā zūd. Tāpēc laicīgi nepieciešams apmeklēt veterinārārstu, lai veiktu vakcināciju un paaugstinātu dzīvnieka imunitāti. Veterinārārstu vajadzētu sākt apmeklēt, kad kaķis ir 2-3 mēnešus vecs. Ārsts ieteiks kaķēnam nepieciešamās zāles. Uzticieties ārstam un jūsu mīlulim būs laba imunitāte.

 

Kaķēna nodrošināšana ar pareizu barību

 

Pat mazam un neaizsargātam kaķēnam vajag kalorijas un barības vielas, to daudzumam jābūt divas reizes lielākam nekā tas ir aprēķināts pieaugušam kaķim.

Pirmajās četrās nedēļās kaķēns nepieciešamās barības vielas saņem ar mātes pienu. Sākot ar 5-6 nedēļu viņš jau var norīt sauso barību. Pēc 8-10 nedēļām kaķēns tiek atradināts no mātes piena.

Pusgadu vecu kaķēnu vajag barot trīs reizes dienā. Vēlāk, vēl pēc pāris mēnešiem, var jau pāriet uz divreizēju barošanu. Barībai ir jābūt kvalitatīvai un atbilstoši aprēķinātai kaķēna vecumam. Kvalitatīvu barību var iegādāties visos specializētajos mājdzīvnieku veikalos.

 

Lai adaptācija noritētu ātrāk, rūpējieties par kaķēnu un samīļojiet viņu. Ar citiem mājdzīvniekiem iepazīstiniet pakāpeniski, lai lēnām pierod. Ja visu izdarīsiet pareizi un laicīgi, kaķēns ātri kļūs par pilnvērtīgu jūsu ģimenes locekli un pats iegūs pārliecību par sevi. Jums tikai atliks priecāties par kaķēnu un viņa uzvedību.

Avots: dogcatfan.com. Bildes no: unsplash.