Ielas kaķiem arī ir auksti

CAT CARE COMMUNITY

Aukstā ziema ir klāt. Ja cilvēkam tā var asociēties ar ziemas priekiem sniegā, tad sunim un kaķim tā ir izdzīvošanas māksla – pārziemot.
Ziema dzīvniekiem rada neskaitāmas grūtības un apdraudējumus: apsaldēšanās, ķermeņa atdzišana, dzeramā ūdens un barības nepieejamība, sāls maisījuma ietekme uz ķepām, saindēšanās riski u.tml.
Atšķirīgas pārziemošanas iespējas ir īpašnieka dzīvniekiem un bezīpašnieka dzīvniekiem. Īpašnieks lielākoties tomēr parūpēsies par sava dzīvnieka labsajūtu. Bezīpašnieka dzīvniekam jāpaļaujas uz saviem spēkiem un žēlsirdīgu cilvēku palīdzību.

“Pagalma kaķis ziemā!”

Paliekot aukstākam laikam, Tu, iespējams, esi noraizējies, kas notiks ar pagalmā dzīvojošiem kaķiem. Pagalmā mītošie kaķi var būt:
– kādam piederoši mājas kaķi, kuri tiek laisti laukā;
– bezsaimnieka kaķu kolonijās dzīvojošie kaķi.
Lai cik atjautīgs, attapīgs, neatkarīgs un patstāvīgs kaķis būtu, viņam ir nepieciešama palīdzība, izdzīvošanai ziemā. Ja par mājas kaķi parūpēsies tā īpašnieks, tad bezsaimnieka kaķim atliek cerēt uz cilvēku iejūtību un sapratni.
Ir pašvaldības, kas ik gadu piešķir finansējumu bezsaimnieka kaķu sterilizācijai. Programmas ietvaros bezsaimnieka kaķi tiek ķerti, sterilizēti un nogādāti atpakaļ to dzīvesvietā.
Likums paredz, ka sterilizēti bezsaimnieka kaķi drīkst atrasties dzīvojamo māju tuvumā, ja:
– tie ir apzīmēti (biežāk sastopamais apzīmēšanas veids ir nogriezts auss galiņš);
– tie tiks aprūpēti (pirms kaķi sterilizēt, tiek apzināts, vai šajā teritorijā to turpmāk kāds aprūpēs);
– tiem būs patvērums no nelabvēlīgiem laika apstākļiem (t.sk., aukstums, lietus, vējš, sals, sniegs u.t.t.)

“Gada aukstajā periodā īpaši aicinām pievērst uzmanību, vai pagalma kaķiem ir patvērums: speciāla kaķu mājiņa; pieeja pagrabtelpām, kur norobežota vieta; cita pajumte. Bez patvēruma un vietas, kur sasildīties, kaķa izdzīvošanas iespējas ir ļoti zemas.”

Svarīgi!
Jāatceras, ja kaķiem dota iespēja naktis pārlaist, piemēram, pagrabā vai kāpņu telpā, tas jāatļauj visā aukstuma periodā, jo dzīvnieka organisms nebūs adaptējies lielajam aukstumam. Ja pēc pāris dienām to izmetīs nakšņot uz ielas, organisma atdzišana iestāsies daudz ātrāk un dzīvnieks tādas temperatūras svārstības nepārdzīvos.
Otrkārt, ļoti svarīga ir barības un ūdens regulāra pieejamība. Tā kā aukstumā organismam nepieciešama papildu enerģija ne tikai dzīvības, bet arī siltuma uzturēšanai, barībai jābūt ļoti kvalitatīvai. 
Visbeidzot ieteikums visiem, kuri nolēmuši palīdzēt kādam bezsaimnieku kaķim pārdzīvot šo ziemu, – dariet to regulāri, jo dzīvnieks uz jums paļaujas, uzticas un gaida, ka katru dienu viņam būs sausa guļas vieta un barība, ar ko izdzīvot līdz pavasarim. Esiet atbildīgi par tiem, kurus būsiet pieradinājuši.

Bet tiem, kuri ir kategoriski pret ielas kaķu barošanu un glābšanu, es lūdzu – atstājiet šo viedokļu cīņu uz siltāku laiku, jo neviena dzīva radība nav pelnījusi šaušalīgu nāvi nosalstot.

UZMANĪBU!

Kaķa dzīvībai bīstama vieta, kur patverties no aukstuma, ir automašīnas motortelpa. Tādēļ ir svarīgi aukstā laikā pirms automašīnas iedarbināšanas, pārliecināties vai motortelpā nav ierāpies kāds kaķis. Ja kaķis tur ir, NEKĀDĀ GADĪJUMĀ NEDARBINIET auto, tā kaķi var sakropļot vai nogalināt.
Kā izvilināt kaķi no motortelpas:
– Ar kādu kārumu;
– Paklauvēt pa automašīnas motora pārsegu;
– Radot diskomfortu, normu robežās, nenodarot dzīvniekam sāpes;
– Zvanot 112, ja neizdodas saviem spēkiem kaķi izvilināt no motortelpas.

Materiāli no: Diena.lv; Dzīvnieku patversmes “Ulubele” ar Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta un Latvijas valsts finansiālu atbalstu.

Bildes: Google.

P.S. Ja atradi ielas kaķi, bet nevari palīdzēt vai ir jautājumi, lūdzu, raksti / zvani mums! Kontaktus var atrast mūsu Facebook lapas aprakstā.