Bīstamie augi kaķiem

CAT CARE COMMUNITY

Gan mājās, gan dārzā, laukā, pļavā kaķis saskaras ar dažādiem augiem. Daudzi augi kaķim, tāpat kā cilvēkam, ir kaitīgi un bīstami, pie tam kaķim šis skaits ir daudz lielāks nekā mums cilvēkiem.

Tuvojās siltais laiks un ārā sāks ziedēt gan narcises, gan maijpuķītes, vēlāk nāks vasara , plauks jasmīni, un vēl visdažādākās puķes un augi, kurus var , protams, apbrīnot un audzēt, tikai ir jāuzmanās, jo kaķim tieši šie augi ir bīstami!

Daudziem dzīvniekiem, it īpaši kaķiem, patīk košļāt augu lapas un ziedus, bet tas var izraisīt nopietnu saindēšanos, tāpēc ir ieteicams augus turēt dzīvniekam nepieejamā vietā, aiz stikla vai turēt iekārtos traukos.

“Kaķi ir jāsargā no šādiem augiem – lilija, hiacinte, dilles, tulpe, alveja, gladiola, tomātu stādi, acālija, alpu vijolīte, baltais āmulis, bebrukārkliņš, difenbahija, hortenzija, jasmīns (augļi), jūrassīpols, kodīgā gundega, kadiķis, maijpuķīte, monstera, narcise, oleandrs, petūnija, prīmula, rododendrs, sarkanā uzpirkstīte, vēlziede, vilkoga, zalktene, zelta lietus, zilā kurpīte. Kaķis jāsargā arī no egļu skuju ēšanas, kā arī no kaktusiem. Vēl ir apmēram 40 augu, no kuriem kaķis jāsargā. Ir augi, kuri kaķim ir īpaši patīkami, kā baldriāns un kaķu mētra. Abi izraisa dzīvniekam uzbudinājumu un eiforiju. Šie augi aktivizē dzimumdziedzeru darbību. Vairāki augi labvēlīgi ietekmē kaķa organismu un atbaida parazītus. Protams, blusas un citus kukaiņus augi neiznīcina, taču, ja zem kaķa guļvietas matracīša novietosiet kaltētas valrieksta lapas, rudzupuķes, kumelīšu ziedus, vērmeles, mārsilu, papardes, tad parazīti tur nemitināsies un nevairosies.”

Lauku kaķim saglabājušies instinkti, kas viņu attur no indīgo augu pagaršošanas, bet šķirnes kaķi šo spēju ir gandrīz zaudējuši, tāpēc pēdējie jāuzmana īpaši un jāgādā, lai indīgie augi augstdzimušajam mājdzīvniekam vispār nebūtu pieejami.

Saimnieks var nepamanīt, ka kaķis salietojies indīgos augus, un nezināt, cik lielā devā viņš tos izgaršojis. Tāpēc jāzina pirmās saindēšanās pazīmes – kaķis zaudē ēstgribu, siekalojas, vemj. Saimniekam šādā situācijā ieteicams kaķim iedot trīs četras sasmalcinātas un ūdenī iejauktas aktivētās ogles tabletes un steidzami doties pie veterinārārsta, kas dzīvnieka organismu atbrīvos no indēm.
Augu indīgās vielas kaķiem lielākoties izraisa vemšanu un caureju, bet vienmēr labāk ir konsultēties ar veterinārārstu, jo kādas auga daļas apēšana var radīt arī būtiskus kaķa nieru un aknu bojājumus. Turklāt jāpiebilst, ka arī vismazākā saskarsme ar, piemēram, lilijas ziedputekšņiem var būt nāvējoša.

Šādu ziņu nesen publicējis portāls Mirror, vēstot, ka Lielbritānijā kādas saimnieces četrus mēnešus vecais kaķītis miris lilijas ziedputekšņu dēļ. Kaķītis esot pieglaudies lilijai, kā jau dzīvnieki to mēdz darīt pret, piemēram, cilvēkiem un mēbelēm, taču viņa kažoks iekrāsojies dzeltenā krāsā.

Saimniece mēģinājusi dzelteno krāsu nomazgāt, taču tas nav izdevies, un viņa dzīvnieciņu nogādājusi veterinārajā klīnikā. Tur noskaidrojies, ka kaķēns esot laizījis savu kažoku, tādējādi lilijas toksiskās vielas nokļuvušas viņa organismā. Diemžēl mazais mīlulis vairs nebija glābjams un mira no aknu un nieru problēmām.

“Sargiet savus mīluļus, laicīgi izvairieties no briesmām!”

Izmantotie materiāli – tvnet.lv ,skaties.lv, diena.lv.